Home | Kitap | Bir Gezi, Bin Renk

Bir Gezi, Bin Renk

By
Font size: Decrease font Enlarge font
Bir Gezi, Bin Renk
Hüseyin Şengül
Coğrafya ve Seyahat: Çağdaş Geziler ve Seyahatnameler

Merakın giderilmesinin ve geçmişe dair bir şeyler öğrenebilmenin temel araçlarından birini gezi oluşturur. Üstelik gezi, bugünün ve geçmişten kalan objelerin doğrudan görselliğini içerir. Ülkemiz harika doğa güzelliklerine veçok zengin bir tarihsel geçmişe sahip. Uygarlıkların beşiği olan bu coğrafyanın keşfinin küçük bir alanı ve boyutunu içeren bu kitap dahaçok panoramik bir bakışa sahip. Ancak kitabın, diğer bir kısım gezi kitaplarından ayırıcı yönü, tarihi eserler ve durumlarla insan unsuru arasındaki bağların kısmen irdelenmesini oluşturmak.

Bu coğrafyanın ne kadar renkli olduğunun; bu renklerin sosyal yaşamdan mimariye, estetikten inançlara dek birbirlerini nasıl etkilediğinin kimi örnek eserler aracılığıyla anlatıldığı kitapta, gezi kitabı olma içeriği bir hayli yoğun. Köklüçatışmaların yaşandığıçoğrafyada yok oluşların, sentezlerin, eserler aracılığıyla da gözlemlenmesi mümkün. Kitap bugün ile dün arasında insan unsuru üzerinden bağ kuruyor; bu bağlamda kimi saptamalara yer veriyor ve geçmişe yaklaşım konusunda kimi zihniyetlerden kesitler sunuyor.

Kapadokya, Urfa, Harran, Mardin, Midyat, hasankeyf, Halfeti, Antep, Kilis, Antakya, Samandağ, ve Vakıflı Köyü Bölgelerini kapsayan ve buralardaki tarihi eserlerin, yapıların, müzelerin ve kimi insan manzaralarının anlatıldığı bu kitap, okuyucuda gezi dürtüsünü uyandırma ve yapılacak gezilerde farklı bakış açıları önerme amacını taşıyor.

Kitap: Bir Gezi, Bin Renk
Hüseyin Şengül
Coğrafya ve Seyahat: Çağdaş Geziler ve Seyahatnameler
Devir Yayınları ;
İstanbul, 2010, 14 x 20 cm, 175 sayfa, Türkçe, Karton Kapak.
ISBN No: 6054270514

Subscribe to comments feed Comments (0 posted)

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:

Captcha
  • Email to a friend Email to a friend

Tagged as:

Çağdaş Geziler ve Seyahatnameler

Rate this article

0