Home | Kitap | Günümüz Türkçesiyle Evliya Çelebi Seyahatnamesi 6. Kitap 2 Cilt (Podgoriçe - İştib - Vidin - Peçoy - Budin - Üstürgon [Estergon] - Ciğerdelen - Macaristan - Öziçe - Taşlıca - Dobra - Venedik - Mostar - Kanije)

Günümüz Türkçesiyle Evliya Çelebi Seyahatnamesi 6. Kitap 2 Cilt (Podgoriçe - İştib - Vidin - Peçoy - Budin - Üstürgon [Estergon] - Ciğerdelen - Macaristan - Öziçe - Taşlıca - Dobra - Venedik - Mostar - Kanije)

By
Font size: Decrease font Enlarge font
Günümüz Türkçesiyle Evliya Çelebi Seyahatnamesi 6. Kitap 2 Cilt (Podgoriçe - İştib - Vidin - Peçoy - Budin - Üstürgon [Estergon] - Ciğerdelen - Macaristan -Öziçe - Taşlıca - Dobra - Venedik - Mostar - Kanije)
Seyit Ali Kahraman
Coğrafya ve Seyahat: Çağdaş Geziler ve Seyahatnameler

Evliya Çelebi, Seyahatname'sinin altıncı cildinde seyahatini tamamen Avrupa'da geçirmiştir. Elinizde bulunan bu altıncı cilt doğu Avrupa ve özellikle Macaristan tarihi açısındançok önemlidir. Konunun öneminin farkında olan Macarlar (Macar Encümen-i Daniş'i), Osmanlı döneminde eski harflerle basılan altıncı cildin baskısına yardım etmişti. Hatta Macar Türkolog Armin Vambery bu cilde bir 'D๎bace' yazmıştır. Evliya Çelebi'nin gezip dolaştığı pekçok ülkede olduğu gibi Macaristan'da da o gün mevcut olan kaleler, şehirler, kasabalar ve köylerden pekçoğu günümüze gelememiş ve tarihe karışmıştır. Bu açıdan da bakıldığında bu cildin önemi bir kez daha öneçıkar.

Bu ciltte gezdiği yerler: Erdel, İskenderiye, Podgoriçe, İştib, Lofça, Vidin, Sirem,Ösek, Peçoy, Budin, Üstürgon [Estergon], Ciğerdelen, Hollanda, Macaristan,Öziçe, Taşlıca, Foça, Dobra - Venedik, Nova, Mostar, Segitvar, Zağreb, Kanije.

Evliya Çelebi bu seyahat boyunca gezip görmüş, hem savaşın heyecanını, hem yenilginin acısını ve hem de galibiyetin sevincini yaşamıştır. Bizzat katıldığı savaşlara ait anlattığı hikayeler de tarihin bu yıllarına ışık tutacaktır.

(Tanıtım Bülteninden)

Kitap: Günümüz Türkçesiyle Evliya Çelebi Seyahatnamesi 6. Kitap 2 Cilt (Podgoriçe - İştib - Vidin - Peçoy - Budin - Üstürgon [Estergon] - Ciğerdelen - Macaristan -Öziçe - Taşlıca - Dobra - Venedik - Mostar - Kanije)
Seyit Ali Kahraman
Coğrafya ve Seyahat: Çağdaş Geziler ve Seyahatnameler
Yapı Kredi Yayınları ;
İstanbul, 2010, 1. baskı, 14 x 21 cm, 784 sayfa, Türkçe, Karton Kapak.
ISBN No: 9789750818585

Subscribe to comments feed Comments (0 posted)

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:

Captcha
  • Email to a friend Email to a friend

Tagged as:

Çağdaş Geziler ve Seyahatnameler

Rate this article

0