Home | Kitap | Evliya Çelebi Seyahatnamesi: Hac Kitabı

Evliya Çelebi Seyahatnamesi: Hac Kitabı

By
Font size: Decrease font Enlarge font
Evliya Çelebi Seyahatnamesi: Hac Kitabı
Evliya Çelebi
Coğrafya ve Seyahat: Çağdaş Geziler ve Seyahatnameler

Seyahat Ya Resulallah...'

'Evliya Çelebi'nin seyahateçıkmak arzusunun asıl amacı ve hiç şüphesiz her samimi Müslümanın ortak dileği olan hac ibadetini yerine getirmektir. Bu niyetini eserinin hemen başında 'eda-yı hacc eylemek arzusuyla seyahata tal๎b ü ragıb olup' diyerek ifade eder. Fakat bu arzusunu, biraz gecikme ve değişik meşguliyetleri sebebiyle ancak 1082

(1671) yılında gerçekleştirebilmiştir'.

-Nurettin Gemici-

Çelebi'nin Hac Yolculuğu Tarihçilere İlham Kaynağı Oldu

Evliya Çelebi'nin 339 yıl önce hac ibadetini gerçekleştirmek üzereçıktığı yolculuk, Kanada, ABD ve İngiltere'den birçok tarihçiye ilham kaynağı oldu. İskoçya'da bulunan Edinburg Üniversitesi öğretim üyesi ve Türk Tarihi araştırmacısı Dr. Caroline Finkel, Seyahatname ile ilgiliçalışmaları sırasında tanıştığı araştırmacılarla 21 Eylül 2009'da Yalova'nın Hersek köyünden uzun bir yolculuğa başlamıştı.

Rüyasında Hz. Muhammed (sav) 'i görünce heyecandan 'Şefaat ya Resulullah' diyeceğine 'Seyahat Ya Resullullah' diyen Evliya Çelebi, geride 10 ciltlik bir şaheser bıraktı: Seyahatname. Evliya Çelebi,1611-1682 yılları arasında 40 yılda uçsuz bucaksız Osmanlı topraklarının yanı sıra Avusturya ve Dağıstan'dan Afrika'nın içlerine kadar gezdi. Gezilerini anlattığı Seyahatname'si 17. yüzyılın günlük yaşamına ve toplumsal yapısına ışık tutan önemli bir kaynak. Evliya Çelebi'nin yine gördüğü bir rüyanın etkisiyle 1672 yılındaçıktığı Hac yolculuğu ise şimdilerde, farklı ilgi ve araştırma alanlarından birçok gruba esin kaynağı oldu.

'UNESCO 2011'i Evliya Çelebi'yi anma yılı ilan etti.'

UNESCO, Evliya Çelebi'yi doğumunun 400'üncü yıldönümünde unutmadı. UNESCO, ünlü gezgin Evliya Çelebi'nin 400'üncü doğum yılına rastlayan 2011'i Evliya Çelebi'yi anma yılı ilan etti.

Dil, halk bilimi, sanat tarihi, topografya, dinler tarihi, tasavvuf tarihi ve yerel tarih araştırmalarının en önemli kaynaklarından biri olan Seyahatname'siyle ünlü Evliya Çelebi, gelecek yıl, anısına organize edilecekçeşitli etkinliklerle anılacak. Evliya Çelebi, Fransa'nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyinde düzenlenen bir sergide, tarihe damga vuran 20 kişi arasında gösterildi.

(Tanıtım Bülteninden)

Kitap: Evliya Çelebi Seyahatnamesi: Hac Kitabı
Evliya Çelebi
Coğrafya ve Seyahat: Çağdaş Geziler ve Seyahatnameler
Yeditepe Yayınları ;
İstanbul, 2011, 17 x 25 cm, 856 sayfa, Türkçe, Ciltli.
ISBN No: 9786054052455

Subscribe to comments feed Comments (0 posted)

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:

Captcha
  • Email to a friend Email to a friend

Tagged as:

Çağdaş Geziler ve Seyahatnameler

Rate this article

0