Home | Kitap | Modern Türk'ün Hikayesi

Modern Türk'ün Hikayesi

By
Font size: Decrease font Enlarge font
Modern Türk'ün Hikayesi
Ercan Yıldırım
Edebiyat: Başvuru Eserleri, Sözlükler, Antolojiler, Ansiklopediler

Modern Türk’ün Hikayesi ile Türkiye’nin modernleşmesi arasında sıkı bir ilişki vardır. Modernleşmenin, özellikle Tanzimat’tan itibaren gündelik yaşamda belirleyici bir hal alması, edebiyatın modern bir tür olarak belirmesi, Batılılaşançevrenin “mutlak”laştırılmasını beraberinde getirmiştir.

Türk modernleşmesi hüzünlü bir projedir. Merkez konumda olagelmiş bir devletin, kenarda yer almamak içinçırpınmasının adıdır Batılılaşma. İmparatorluk asaletini devretmeme iradesini kullanma adına, tüm iradi yetkeyi Avrupa’ya bırakmakla tebarüz etmiştir Türk modernleşmesi. Bu açıdan ekonomik hakimiyet ve dünya ölçeğinde iktisadi yayılma ve kontrol mekanizmalarıyla var olan dünya sistemi karşısında, bir yenilgi; varoluşsal bir sarsıntıdır Türk Batılılaşması. Modern Türk hikayesi, “Doğu-Batı” sorunsalını gerek Osmanlı’da gerekse Cumhuriyet Döneminde layıkıyla anlatmadığı gibi hep “Batı” kefesine destek vermiştir.

Halbuki Türk Batılılaşması, modernitenin kendi bağlamıyla örtüşecek şekilde İslam ve İslam olmayanın karşıtlığı şeklinde gelişmiştir. Türkiye, İslam’ın güçlü sesi olarak, Avrupa’nın, Batı medeniyetinin potansiyel tehdididir. Bu bakımdan herhangi bir Asya ya da Afrika Müslüman ülkesinin modernleştirilmesinin bir ehemmiyeti de yoktur.

Kitap: Modern Türk'ün Hikayesi
Ercan Yıldırım
Edebiyat: Başvuru Eserleri, Sözlükler, Antolojiler, Ansiklopediler
Elips Kitap ;
Ankara, 2011, 14 x 20 cm, 237 sayfa, Türkçe, Karton Kapak.
ISBN No: 6054232994

Subscribe to comments feed Comments (0 posted)

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:

Captcha
  • Email to a friend Email to a friend

Tagged as:

Başvuru Eserleri Sözlükler Antolojiler Ansikiopedi

Rate this article

0