Home | Kitap | Büyük Oyunu Anlamak

Büyük Oyunu Anlamak

By
Font size: Decrease font Enlarge font
Büyük Oyunu Anlamak
Yves Lacoste
Sosyal Bilimler: Siyasal Bilimler

Büyük Oyunu Anlamak, bir ülke içindeki veya devletler arasındaki şu veya buçatışmanın sebeplerini daha iyi anlamamızı ve buçatışmaların dünyanın başka yerlerinde ne gibi sonuçları olabileceğini düşünmemizi sağlıyor.

Bu eserde, önemli bir jeopolitik role sahip devletlerin jeopolitik sorunlarının yanısıra, “sıcak noktalar” diyebileceğimiz, yani jeopolitik gerilimlerin şiddetli olduğu küçükçaplı devletler de inceleniyor.

Her ulusun özgül özelliklerini hesaba katan Büyük Oyunu Anlamak’ta, Çin’den Amerika’nın Irak’ı işgaline, Rusya’nın yeniden güç kazanmasından Avrupa Birliği’nin geleceğine dair sorulara, sıcakçatışma bölgelerinden petrol için oynanan oyunlara kadar tüm güncel konular tarihsel akışı içinde inceleniyor, aydınlatılıyor ve açıklanıyor. Böylece okuyucunun, halkların ve yöneticilerinçıkarlarını, değerlerini ve tepkilerini daha iyi anlayabilmesi sağlanıyor.

Rakamların ve olguların yer aldığı sayısız kutucukla desteklenmiş metin, zengin bir harita dağarcığıyla tamamlanıyor. Tarihlere ve mekanlara odaklanan, jeopolitik bir bakış açısıyla tasarlanmış 150’den fazla harita, yazarın amacının görselleştirilmesini sağlıyor.

Kitap: Büyük Oyunu Anlamak
Yves Lacoste
Sosyal Bilimler: Siyasal Bilimler
Doğuş Grubu İletişim Yayıncılık ;
İstanbul, 2007, 19 x 26 cm, 336 sayfa, Türkçe, Karton Kapak.
ISBN No: 9756690819

Subscribe to comments feed Comments (0 posted)

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:

Captcha
  • Email to a friend Email to a friend

Tagged as:

No tags for this article

Rate this article

0