Home | Kitap | Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedisi (3 Cilt Takım)

Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedisi (3 Cilt Takım)

By
Font size: Decrease font Enlarge font
Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedisi (3 Cilt Takım)
Şakir Eczacıbaşı, Editör: Ali Gevgilili, BülentÖzer
Genel Konular: Ansiklopediler

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı'nın 1978'de kurulmasıyla birlikte hemençalışmalarına başlanan Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedisi, yıllarca sürençabalar sonucu Yapı-Endüstri Merkezi Yayınları tarafından 1997 yılında basılmış ve sanatçevrelerinde büyük heyecan yaratmıştı. Bazıları,250 kadar saygın araştırmacının özgün olarak yazdığı, bazıları ise uluslararası kaynaklardan derlenmiş 4400 maddeden oluşan üç ciltlik ansiklopedi, resim, heykel ve mimarlık üzerine, bu kapsamda hazırlanmış ilk özgün Türkçe kaynak niteliğindeydi.

Yayımlanmasının üzerinden geçen on yılı aşkın sürede benzersizliğini koruyan yapıt, yeniden gözden geçirilerek, güncellenerek, madde sayısı artırılarak ve Bülent Erkmen'in yepyeni tasarımıyla tekrar basıldı.

Resim, heykel ve mimarlığın yanısıra arkeoloji, ciltçilik, dokuma, endüstri tasarımı, fotoğrafçılık, grafik tasarım, halı, hat, karikatür, minyatür, mühür, onarım ve koruma, prehistorya, seramik, sikke, tiyatro-sahne tasarımı ve kostüm gibi genel konuların, uzmanları tarafından ayrıntılı olarak ele alındığı ansiklopedi, özellikle sanat ve arkeoloji alanındaki yeni gelişmelerle zenginleştirildi. Yapıtta ayrıca, uygarlıklar, ülke mimarlık ve sanatları; sanat ve mimarlık akımları, üslupları, okul ve grupları; mimar, sanatçı ve sanat tarihçilerinin yaşam öyküleri; sanat ve mimarlık teknolojisinin yanısıra Türkiye'deki tarihsel yerleşmeler, bölgeler ve iller de yer alıyor.

Batılı kaynaklardaçok sınırlı yer verilen İslam ve Doğu ülkeleri sanatları ile neredeyse hiç yer verilmeyen Türk sanatları ve mimarlığını dünya sanat ve mimarlığıyla harmanlayarak sunan yapıt, bu yönüyle de başlı başına bir dev eser.

Metinlerle bağlantılı düzenlenmiş 'Sanat Yapıtları Kaynakçası' yaklaşık 3700 kitap, makale ve tezi içermesiyle bu alanda yapılacak araştırmalar için bulunmaz bir kaynakça sunuyor.

En sonda yer alan, İngilizce-Türkçe, Fransızca-Türkçe ve Almanca-Türkçe olmak üzere üç dildeki 'Terim Sözlüğü' de, hem kaynaktan faydalanacaklar için yol gösterici hem de dilimizde henüz gerçekleştirilmemiş karşılaştırmalı sanat sözlüğü açığını kapatmak için bir adım niteliğinde.

Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedisi, sanatçılar, sanat tarihçileri, araştırmacılar için akademik referanslı güvenilir bir temel eser olmasının yanısıra sanat ve kültürle ilgilenen herkes için kolay anlaşılır bir uzman rehber.

(Tanıtım Yazısından)

Kitap: Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedisi (3 Cilt Takım)
Şakir Eczacıbaşı, Editör: Ali Gevgilili, BülentÖzer
Genel Konular: Ansiklopediler
YEM Yayınları ;
İstanbul, 2008, 2. baskı, 22 x 29 cm., 1716 sayfa, Türkçe, Ciltli.
ISBN No: 9789944757096 TK

Subscribe to comments feed Comments (0 posted)

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:

Captcha
  • Email to a friend Email to a friend

Tagged as:

Ansiklopediler

Rate this article

0