Home | Kitap | Tren Burdan Geçmiyor

Tren Burdan Geçmiyor

By
Font size: Decrease font Enlarge font
Tren Burdan Geçmiyor
Sevinç Çokum
Edebiyat: Aşk Romanları

“Pekçok şey sökülüp atılmıştı yerinden. Teknolojinin en son ürünleri gelirken eski paslı, emektar makinalar, darbe gerilimleri, son dakika haberlerinin tansiyonları, ikinci baskıları, kağıt stokları, bekçiler, müvezziler, uzun soluklu karlarda Anadolu’ya haber yetiştirenler, yetiştirirken ölenler, donanlar... Herşey bir rüzgara kapılıp dağılıp gitmişti.

Verilmiş sözler… Bir sehpa kıyısında simit kaşarla geçiştirilmiş öğle yemekleri unutularak, önlerinde ceketlerini ilikledikleri ağabeylerini, ablalarını silerek… Tipo baskılarlaçıkan renksiz gazete ve dergilerde bir virgülü atlamanın kaygılarıyla uyumazlardı geceleri... Doğruyu söylemek, yazmak uğruna ne kavgalar verilmişti... Bugünse… Bu azmışçamaşıra denk kirlilikte, kirli zamanlarda ise…”Sevinç Çokum, Tren Burdan Geçmiyor’la yakın zamanların romanları dizisine yaşadığı gerçekler içersinde tanıdığıçehrelerden esinlenerek yeni bir örnek kattı. Medya dünyasından inandığı doğruları bırakmamak için direnen gazeteci Nüzhet Fermanlı, yeni yetişen tutkulu genç gazeteci Aysan, varlığını kurallara sıkışmış toplumun bir yerlerindençıkarmağaçalışan seramikçi kız Simay, ve Abukizm felsefesinin temsilcisi sokak şairi Sonsuz.

Yazarın bugün bir tarafta kalmış Eski Anadolu Türkçesinden de kelimeler seçmesi yanında, insan ilişkilerini şimdiye kadarki anlatım özelliklerinin dışınaçıkarak sergilemiş olması önemlidir. Eserde hayatın özgür bir dille ortaya konuluşu, yer yer mizahla örülü anlatı incelikleri, iğneleyici, dokundurucu ögeler dikkatçekmektedir.

Kitap: Tren Burdan Geçmiyor
Sevinç Çokum
Edebiyat: Aşk Romanları
Ötüken Neşriyat
İstanbul, 2007, 12 x 19,5, 286 sayfa, Türkçe, Karton Kapak.
ISBN No: 9789754376586

Subscribe to comments feed Comments (0 posted)

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:

Captcha
  • Email to a friend Email to a friend

Tagged as:

Edebiyat, Aşk Romanları

Rate this article

0