Home | Kadın | Daha İyi Bir Baba Olmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Daha İyi Bir Baba Olmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

By
Font size: Decrease font Enlarge font
Babalar, çocukların dünyada sahip oldukları en önemli iki varlıktan birisidir. Bu nedenle hayatlarında babaların rolü çok önemlidir, bir babanın çocuğun hayatındaki varlığı önce güveni sonra da sağlıklı bir gelişimi beraberinde getirir.

Eskiden beri süregelen “babalar işle, anneler evle ve çocuklar ilgilenir” kanısı yavaş yavaş kırılmaya başladıysa da maalesef toplumun büyük bir çoğunluğu bu cümlenin doğruluğunu onaylarcasına yaşıyor. Çocuklar da babalarını sadece eve para getiren birisi olarak tanımaya devam ediyor ve babalarıyla ihtiyaç duydukları kadar ne iletişim kurabiliyor ne de sevgi paylaşımı içinde bulunubiliyorlar. Baba sevgisini yeterince almayan bu çocuklar ileride ne yazık ki bu sevginin tadını bilemeyecekleri için kendi çocuklarına da yeterince baba sevgisi vermekten yoksun kalacaklar. Bu durumun önüne geçemek sizin elinizde, yapacağınız küçük şeylerle çocuğunuzun hayatında değerli ve kalıcı izler bırakabilirsiniz. İşte size birkaç öneri...

Neler Yapabilirsiniz?

• Çocuğunuza daha fazla zaman ayırmaya çalışın, çocuğunuza karşı “ben, senin daha iyi şartlarda yaşayabilmen için bu kadar çok çalışıyorum” cümlesini kullanmamaya çalışın, çünkü çocuğunuz için babasıyla geçirdiği zamanlardan daha değerli hiçbir şey yoktur. Elbette ki çocuğunuz daha iyi şartlarda yaşamak isteyecektir ama babasız büyümektense kendi şartlarıyla büyümeyi tercih edecektir!

• Çocuğun büyütülmesinin annenin görevi olduğu düşüncesindeyseniz hemen bu düşüncenizi değiştirin, çünkü bu görev annenin olduğu kadar sizin de göreviniz. Bir çocuğun anne kadar babaya da ihtiyacı vardır!

• Çocuğunuza söz verdiğiniz zaman mutlaka yerine getirin, yerine getiremeyeceğiniz sözleri asla çocuğunuza vermeyin. Çünkü tutumadığınız her söz ile çocuğunuzun size olan güveni azalacak ve çocuğunuzla olan ilişkiniz zedelenecektir.

• Çocuğunuzla ortak zevkler oluşturarak ortak zamanlarınızın sayısını arttırabilirsiniz. Örneğin balık tutmaktan hoşlanıyorsanız bu hobinizi çocuğunuza da öğretebilirsiniz, böylece beraber geçirdiğiniz zamanlarınızı çoğaltabilirsiniz.

• Çocuğunuzun değer verdiği şeyleri anlamaya ve özen göstermeye çalışın.Örneğin çocuğunuz resim yapmaktan çok hoşlanıyor ve boş vakitlerinde sık sık resim yapıyor, çocuğunuzla beraber olduğunuz anlarda çocuğunuzun resimlerine bakın, ona resmi ile ilgili çeşitli sorular sorarak çocuğunuza, onun ve onun yaptıkları ile ilgilendiğinizin mesajını verebilirsiniz.

• Çocuğunuzla konuşmalarınızda ona da söz hakkı verin ve onun görüşlerini dikkatlice dinleyin, konuşma esnasında otoriter bir tavır takınmak yerine anlayışlı bir tutum takınmanız çocuğunuzla olan diyaloğunuzun kalitesini arttıracaktır.

*****BABALAR GÃœNÃœNÃœZ KUTLU OLSUN*****
İDİL SEDA AK

Kategori: Anne-Bebek

Subscribe to comments feed Comments (0 posted)

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:

Captcha
  • Email to a friend Email to a friend

Tagged as:

Anne-bebek

Rate this article

0