Home | Kadın | Astım anneliği engeller mi?

Astım anneliği engeller mi?

By
Font size: Decrease font Enlarge font
Astım anneliği engeller mi?

Astım hastaları doktorlarının izni doğrultusunda hamile kalabiliyor. Ancak astım hastası anne adayının bazı konularda son derece hassas olması gerekiyor. Medis Kadın Hastalığı Merkezi'nden Prof. Dr. Hayri Ermiş ''bu daha çok anne adayındaki hastalığın ağırlık derecesine bağlıdır ve anne adayını takip eden solunum hastalıkları uzmanı onların akciğer kapasitelerini bildiklerinden, gebe kalmaları onların iznine bağlıdır.” diyor.

iskenderiye.com : Astım nasıl bir hastalıktır?
Prof. Dr. Hayri Ermiş : Astım hastalığı öksürükle, hırıltılı solunumla, nefes almada zorluklarla seyreden bir solunum yolu hastalığıdır. Bazı hastalarda bu bulgular nöbetler halinde görülürken, hastalığın ilerlediği durumlarda bu bulgular devamlıdır ve hasta devamlı ilaç kullanmak zorundadır.

iskenderiye.com : Astım hastalığı neden olur?
Prof. Dr. Hayri Ermiş : Astım hastalığının altında en sık görülen sebeplerden biri de alerjidir ve özellikle polenlere karşı alerjisi olan kişilerin bahar aylarında dikkatli olması gerekir. Kendisinde polenlere karşı allerjisi olduğunu bilen gebeler bu konuda çok dikkat etmelidir.

iskenderiye.com : Astım hastası olan kadınlar hamile kalabilir mi?
Prof. Dr. Hayri Ermiş : Bu daha çok anne adayındaki hastalığın ağırlık derecesine bağlıdır ve anne adayını takip eden solunum hastalıkları uzmanı onların akciğer kapasitelerini bildiklerinden, gebe kalmaları onların iznine bağlıdır.

iskenderiye.com : Hamilelik hastalığı ağırlaştırabilir mi?
Prof. Dr. Hayri Ermiş : Gebelik sırasında astım krizleri azalsa ve ya hafiflese de, artan gebelik haftalarına bağlı olarak anne adayının gebelikten dolayı ek yük alması hastalığı ağırlaştırabilir. Gebelikte vücudun su tutma ihtiyacı artar, dolaşımdaki kan hacmi artar ve bu da kalbe ekstra yük binmesine yol açar. Yine alınan kilolarda anne adayının hem kalbine hem de akciğerlerine ekstra yük getirir. Eğer gebede astım veya allerjik solunum bozukluğu varsa bu annenin solunumunu bozabilir ve yeterince oksijen alamamasına, dolaylı olarak da bebeğe giden oksijenin azalmasına yol açabilir. Bu yüzden özellikle gebeler bahar aylarında çok dikkat etmelidir.

iskenderiye.com : Astım hastası annenin dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?
Prof. Dr. Hayri Ermiş : Anne adayı bu dönemlerde kendisinde allerjik reaksiyon yapabilecek polenler, ev tozları, hayvan tüyleri ve boyalı maddeler ve buna benzer maddelerden uzak durmalıdır. Yine aşırı kilo alma, aşırı yorgunluk ve buna benzer nedenler olası bir nöbeti azdırabilir.

iskenderiye.com : Bu süreçte ilaç almanın zararları var mıdır?
Prof. Dr. Hayri Ermiş : Çoğu anne bebeklerine zarar vereceklerini düşünerek ilaçlarını almaz, bu da nöbetlerin daha ağır geçmesine yol açarak gebenin yeterince oksijen almasını önlediği için gebeliğe zarar verebilir. Doktor kontrolünde ilaç kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Kategori: Anne-Bebek

Subscribe to comments feed Comments (0 posted)

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:

Captcha
  • Email to a friend Email to a friend

Tagged as:

Anne-bebek

Rate this article

0