Home | Kadın | Kürtaj Bir Doğum Kontrol Yöntemi Değildir

Kürtaj Bir Doğum Kontrol Yöntemi Değildir

By
Font size: Decrease font Enlarge font
Kürtaj Bir Doğum Kontrol Yöntemi Değildir

Türkiye'de her yıl 1 milyon 900 bin gebelik oluşuyor ve bunların 285 bini kürtajla sonuçlanıyor. Kürtaj vakalarının en sık 20-24 yaş grubundaki kadınlar tarafından gerçekleştirildiğini belirten Gazi Ãœniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Ãœyesi Prof. Dr. Bülent Tıraş, kürtajın tıbbi riskler içeren önemli bir operasyon olduğuna dikkat çekiyor.

Kürtajın bir doğum kontrol yöntemi olarak uygulanmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Bülent Tıraş "Kürtaja en çok geri çekilme, takvim sayma gibi etkin olmayan geleneksel yöntemleri kullanan çiftlerde rastlıyoruz. Geleneksel yöntemlerin koruma oranı yüzde 15 ile 50 arasında değişiyor. Yani neredeyse her iki ilişkiden birinde hamile kalma ihtimali var. Bu nedenle bu yöntemleri kullananlar arasında istenmeyen gebelik oranı çok yüksek. En sık karşımıza çıkan bir diğer yanlışta bazı çiftlerin kürtajı bir doğum kontrol yöntemi olarak görmeleri. Oysa kürtaj başvurulacak en son çaredir. Eğer doğum kontrol yöntemleri denendikten sonra, başarısızlığa uğranmış ve istenmeyen bir gebelik gerçekleşmişse, ancak bu takdirde sözkonusu olabilir. Bu nedenle çiftlere doktorlarına ya da en yakınlarındaki sağlık merkezine başvurup sağlıklı bir aile planlaması danışmanlığı almalarını ve mutlaka modern korunma yöntemleri kullanmalarını öneriyoruz. Böylece hem istenmeyen gebelikler yaşamazlar, hem de kendi sağlıklarını korumuş olurlar" dedi.

Kürtajın kolay bir operasyon olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Bülent Tıraş, önemli bazı sağlık problemlerini de beraberinde getirebileceği konusunda uyararak "Kadınlar asla 'gidip bir kürtaj oluveririm' diye düşünmemeli. Çünkü kürtaj bir çok tıbbi risk taşıyor. En önemlisi genel ya da lokal anestezi kullanılarak yapılan bir operasyon olması. Bir diğer risk ise kanama. Kanamanın durdurulamadığı durumlarda hayati tehlike söz konusu. Enfeksiyon da önemli risklerden bir diğeri. Kürtaj işlemi sağlıklı koşullarda yapılamazsa ve kişi enfekte olursa sonrasında daha ağır enfeksiyonlar gelişebiliyor. Ayrıca kürtaja bağlı olarak rahimde ve tüplerde yapışma ya da tıkanıklıklar görülebilir. Her iki durum da kişinin bir daha çocuk sahibi olmasını engelleyebilir, çok özel endoskopik ameliyatlarla rahimin açılması gerekebilir. Kürtaj işlemi sırasında rahim delinebilir ve ciddi ağır kanamalar ortaya çıkabilir, bağırsak zedelenmesi ya da damar zedelenmesi gibi iç organ zedelenmeleri olabilir. Bu riskler nedeniyle özellikle ilk gebeliklerde kürtajı önermiyoruz. Tüm bu tıbbi risklerin yanı sıra kürtaj sonrası bazı kadınlarda kaygı, suçluluk duygusu ve depresyon gibi psikolojik sorunlar da görülebiliyor" dedi.

Kategori: Anne-Bebek

Subscribe to comments feed Comments (0 posted)

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:

Captcha
  • Email to a friend Email to a friend

Tagged as:

Anne-bebek

Rate this article

0