Home | Kadın | Türkiyeye Özgü Beslenme Rehberi (1)

Türkiyeye Özgü Beslenme Rehberi (1)

By
Font size: Decrease font Enlarge font
Artık ülkemize özgü bir beslenme rehberi var. Bunun adı “Besin Yoncası”. 1992 yılında Roma'da Dünya Sağlık Örgütü ve Gıda Tarım Örgütü katılımı ile düzenlenen beslenme konferansında üye ülkeler Ulusal Gıda ve Beslenme Eylem Planları hazırlamaya başlamışlardır. Bugüne değin süren uzun bilimsel çalışmalar, ülkemizdeki halk sağlığı sorunları ve toplumumuzun beslenme alışkanlıkları değerlendirilerek değerli hocam Prof. Dr. Türkan Kutluay Merdol başkanlığında Hacettepe Ãœniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyeleri, T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile birlikte ülkemiz için beslenme rehberini geliştirdi. Türk toplumuna sağlıklı beslenme açısından kılavuz niteliğindeki bu değerli bilgileri ilk defa yine sizlerle paylaşacağım.

Rehber toplam 65 sayfadan oluşmaktadır. Sizlere yaşamda kolay uygulanabilecek, yaşam kalitenizi arttırabilecek önemli mesajları özetlemeye çalışacağım. Besin Rehberinin temel amacı; sağlığın korunması ve hastalıkların önlenmesi ana amaç olarak belirlenmiştir. Yine rehberde uzun sürecek olan beslenme eğitiminde bilincinin nasıl kazandırılacağı adım adım anlatılmıştır.

Neden besin yoncası? Ãœlkeler beslenme rehberlerini hazırlarken çoğunlukla besin piramitlerini kullanmışlardır. Piramidin anlamı tabandaki besinleri daha fazla tüketmek, piramidin üzerine çıktıkça daha az tüketilecek besinleri belirlemektir. Her ülke kendi yemek alışkanlıkları ve pişirme koşullarına göre piramitte değişiklikler yapmaktadır. Ãœlkemizde ise besin üretimi ve beslenme koşulları göz önüne alındığında besinler dört yapraklı yonca ile gruplandırılmış ve bunu kullanmanın daha sağlıklı olacağı görüşü komite tarafından uygun bulunmuştur.

Yonca ne anlama gelmektedir? Yonca şansı dolayısıyle mutluluğu simgelemektedir. Yoncanın yaprakları kalp biçiminde gösterilmiştir. Bu durum kalp sağlığını ve sevgiyi anlatmaktadır. Yaprak ‘Yeterli ve Dengeli Beslenme' ve zeytin dalları ile çevrelenmiştir. Zeytin dalları barışı temsil etmekle birlikte dünyaca ünlü beslenme uzmanları tarafındanda sağlıklı olduğu kabul edilen Akdeniz Diyetinin önemli unsuru olan zeytinyağını temsil ettiği için seçilmiştir. Yoncanın yapraklarında besin grupları görülmektedir. Ãœst yaprakta Türk halkında bu besin grubu yetersiz tüketildiği ve bu grubun öneminin belirlenmesi için süt ve süt ürünleri yer almaktadır. İkinci grup et-yumurta-kurubaklagil grubu, üçüncü grup sebze ve meyve grubu, son grup olarak ise ekmek ve tahıl grubu olarak belirlenmiştir.

Kategori: Anne-Bebek

Subscribe to comments feed Comments (0 posted)

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:

Captcha
  • Email to a friend Email to a friend

Tagged as:

Anne-bebek

Rate this article

0