Home | Kadın | Dayak yiyen çocuk saldırgan oluyor

Dayak yiyen çocuk saldırgan oluyor

By
Font size: Decrease font Enlarge font
Dayak yiyen çocuk saldırgan oluyor

Eğitimde dayağın yeri yok! Nevşehir Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Yusuf Çağlayan “çocukluk döneminde toplumda fiziksel bir disiplin olarak nitelenen dayağa sıkça maruz kalan insanların, yetişkinlik döneminde kendisine dayak atan bireyleri örnek aldığını” belirtiyor.

iskenderiye.com : Dayak çocuğu ne açıdan etkiliyor?
Yusuf Çağlayan : Çocukluk döneminde dayak yiyerek büyüyen insanlar saldırgan olurlar ve evlilik döneminde eşlerini dövme eğilimine girebilirler. Çocukluk döneminde toplumda fiziksel bir disiplin olarak nitelenen dayağa sıkça maruz kalan insanlar, yetişkinlik döneminde kendisine dayak atan bireyleri örnek alırlar.

iskenderiye.com : Çocukluk çağında da saldırgan davranışlar gözlenebilir mi?
Yusuf Çağlayan : Dayak, çocuğun saldırgan davranışlar sergilemesine yol açmaktadır. Kendisine uygulanan dayağı örnek alan çocuk ilk olarak kardeşi, arkadaşı veya çevresindeki hayvanlara yönelik fiziksel şiddet uygulama eğilimine girmektedir. Dayağı sorunları çözmede kısa yol olarak algılayan çocuk, ileriki yaşlarda da karşılaştığı her güçlükte saldırgan tutum sergilemektedir.

iskenderiye.com : Çocuğun eğitiminde dayağın hiçbir olumlu etkisi yok mudur?
Yusuf Çağlayan : Çocukluk döneminde uygulanan dayağın, çocuk eğitiminde hiçbir faydası yoktur. Birçok bilimsel çalışma bunu ortaya koymaktadır. Çocuklukta karşılaşılan dayağın olumsuz etkileri yaşamın her döneminde ortaya çıkmaktadır. Evlilik döneminde sıkça yaşanan dayak olaylarında da çocukluk döneminde maruz kalınan fiziksel şiddetin etkisi vardır. Çocuğun kendine güven duygusunu ciddi şekilde sarsan dayak olaylarının olumsuz etkileri, yaşamın her döneminde ortaya çıkmaktadır. Evlilikte yaşanan dayak olaylarında da çocuklukta karşılaşılan fiziksel şiddet etkili olmaktadır. Dayak yiyerek büyüyen birey, eşiyle karşılaştığı sorunların çözümünde dayak eğilimine girmektedir.

iskenderiye.com : Anne ve babalara bu noktada önerileriniz nelerdir?
Yusuf Çağlayan : Dayağın hiçbir zaman bir çözüm aracı olarak görülmemesi gerekmektedir. Çocukluk dönemindeki dayak olaylarının yol açtığı bu sorunların yaşanmaması için aile bireyleri ve eğitimciler daha dikkatli olmalıdır. Yapılması istenmeyen davranışa karşı sabır ve anlayış gösterilmediği durumlarda ortaya çıkan dayak, kesinlikle çözüm aracı değildir. Özellikle çocukların yaptıkları olumsuz davranışlar karşısında, çocukla beraber düşünmek, hatasını anlayacağı şekilde anlatmak, hatayı tamir yollarını birlikte aramak gereklidir.

Kategori: Anne-Bebek

Subscribe to comments feed Comments (0 posted)

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:

Captcha
  • Email to a friend Email to a friend

Tagged as:

Anne-bebek

Rate this article

0