ONIXON DSL100U USB ADSL MODEM KURULUMU

 

LED ETİKETİ

GÜÇ(PW)

LINK(LK)

Renk durumu

Yeşil

Yeşil

Sürekli yeşil yanıyor

Güç var

Link

Yeşil yanıp sönüyor

-

Bağlantı yok

Işık yanmıyor

Güç yok

-

Tablo 1- LED Ön Paneli

 

ÖN PANEL BAĞLANTISI

AÇIKLAMA

Hat

ADSL Port

Telefon

RJ-11 Telefon bağlantısı (opsiyonel)

USB

USB Port

Tablo 2- Ön Panel Bağlantısı

 

- Donanım Kurulumu 

  1. USB ADSL modemi aşağıdaki adımları takip ederek PC’ye bağlayın:

  2. Telefon hattını Splitter’ın Phone girişine bağlayın.Telefon kablosunun bir ucunu Splitter’ın Modem girişine, diğerini ise ADSL modemin Line girişine takın.

  3. USB kablonun bir ucunu ADSL modemin USB girişine, diğer ucunu PC üstündeki USB porta takın.

  4. Splitter üstünde açıkta kalan Line hattı ise telefon görüşmeleriniz için ayrılmıştır.

 

Not: USB kablo yazılım kurulumunda söylenene kadar takılmamalıdır.

 

- Yazılım Kurulumu

 

Yazılım kurulumu PC’nizdeki kurulu işletim sisteme göre değişiklik gösterecektir. Aşağıda verilen talimatlardan sizin işletim sisteminize en uygun olanı seçiniz.

 

A. Başlamadan Önce

 

Yazılım kurulumu sırasında aşağıdaki bilgilere gereksinim duyabilirsiniz. Yazılım kurulumu öncesinde DSL servis sağlayıcınıza başvurmanızı öneririz.

 

IP Adres Ayarları

 

Yazılım kurulumu işlemleri sunucunuzun IP adreslerini dinamik olarak atayabilmesine olanak tanır. Uygulamanız belirli bir adres bilgisini talep ediyorsa aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız olacaktır:

 

·          IP Adresi

·          Subnet Mask (Sadece “Bridge Ethernet” uygulamaları için)

·          Default Gateway (Sadece “Bridge Ethernet” uygulamaları için)

 

Sunucu Bilgileri

Yazılım kurulumu işlemleri sunucunuzun sunucu bilgilerini dinamik olarak atayabilmesine olanak tanır. Uygulamanız belirli bir adres bilgisini talep ediyorsa aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız olacaktır:

 

·          Birincil DNS Adresi

·          İkincil DNS Adresi

·          Birincil WINS Adresi

·          İkincil WINS Adresi

 

B. Kurulumu Yapılacak Sürücü Tipi

 

·          WN, LAN ve ATM yazılımları desteklenmektedir.

 

Not: Önceden belirlenmiş değerler kullanılmayacaksa gereklidir.

 

·          ATM Virtual Path ID (VPI)

Not: Önceden belirlenmiş değerler kullanılmayacaksa gereklidir.

 

·          ATM Virtual Circuit ID (VCI)

Not: Önceden belirlenmiş değerler kullanılmayacaksa gereklidir.

 

·          Encapsulation type

Not: Önceden belirlenmiş değerler kullanılmayacaksa gereklidir.

 

·          Modulation type

Not: Önceden belirlenmiş değerler kullanılmayacaksa gereklidir.

 

·          Kullanıcı Adı (PPP uygulamaları için)

·          Şifre (PPP uygulamaları için)

 

C. Windows Kurulumu

 

Microsoft Windows uygulamaları (Windows XP, 2000, ME, 98 SE ve 98) için yazılım kurulumu işlemleri, işletim sistemlerine bağlı olarak karşılaşılacak farklılıklar dahil olmak üzere aşağıda verilmektedir. Sürücü yazılımını kurmadan önce USB ADSL modeminiz PC’nize bağlanmış olmalıdır. Yazılım kurulumu sırasında PC’nizde herhangi bir başka Windows programının çalışmadığından emin olunuz.

 

Not: Windows ekranı ve kullanılan ifadeler işletim sistemine göre küçük farklılıklar gösterebilir ancak, aynı işlemler tüm işletim sistemleri için geçerlidir.

 

D. Sürücü Yazılımının Kurulumu

 

Kurulum CD’sini CD-ROM sürücünüze takın. Sürücünün bulunduğu dosyanın çinde gördüğünüz setup.exe üstüne çift tıklayarak DSL Modem DSL Modem Setup Wizard’ı (Kurulum Sihirbaz) çalıştırın. Sihirbaz, sisteminizi kurulum için hazır hale getirirken ekranınıza kurulum penceresini getirecektir.

 

Ekranda kurulumun ikinci aşaması için Welcome (Hoşgeldiniz) penceresi görüntülenecektir. Pencerede kurulumdan vazgeçmek ve Windows programlarından çıkmak için de alternatif sunulacaktır. Eğer Windows programları kapanırsa Next butonuna basarak devam edin.

 

Not: Bu işlemi iptal ederseniz, Device Driver Folder’dan setup.exe programını çalıştırarak kurulumu yeniden yapılandırın.

Licensing Agreement (Lisans Anlaşması) mesajı ekranda görüntülenecektir. Accept (Kabul ediyorum) butonuna tıklayarak ilerleyin.

 

Select Service Provider (Servis Sağlayıcısını Seçin) penceresi DSL servis sağlayıcınızı seçmenize olanak tanır. Servis sağlayıcıların listesi ekranda belirir. Type of Driver, ATM Virtual Path ID (VPI), ATM Virtual Circuit ID (VCI), Encapsulation Type ve Modulation Type seçeneklerinin herbiri için önceden belirlenen değerler seçeceğiniz DSL servis sağlayıcısı listesinde mevcut olacaktır.

Eğer DSL servis sağlayıcınız listede görüntüleniyorsa ve önceden öngörülen değerleri değiştirmek istemiyorsanız, servis sağlayıcınızın isminin üstüne gelerek seçin ve ekranda görünen Next butonuna tıklayarak 5. adım işleme ilerleyin.

 

Eğer DSL servis sağlayıcınız listede görüntüleniyorsa ve önceden öngörülen değerleri değiştirmek istiyorsanız, servis sağlayıcınızın isminin üstüne gelerek seçin ve ekranda görünen Customize butonuna tıklayarak adım a işlemine geçin.

 

Eğer DSL servis sağlayıcınız listede görüntülenmiyorsa, Other Service Provider (Diğer Servis Sağlayıcılar) butonuna tıklayın ve adım (a) işlemine geçin.

 

 

Select Driver Type (Sürücü Tipini Seçin) penceresinden kurulumunu yapacağınız sürücü tipini seçerek Next butonuna basarak ilerleyin.

 

İletişim Seçenekleri’nden (Communication Settings) VPI, VCI, Encapsulation ve Modulation seçeneklerini işaretleyerek Next butonuna basıp ilerleyin.

 

Not: Encapsulation seçeneği seçilen sürücüye bağlı olarak seçeneklerin bulunduğu listede değişik görüntülenebilir.

 

Kuruluma Hazır (Ready to Install) penceresi ekranda belirir. Ekrandan mevcut ayarları kontrol edebilir ve Geri (Back) seçeneği ile ayarları değiştirenilir, İleri (Next) seçeneği ile mevcut ayarları kabul edebilirsiniz.

 

Ekranda sürücülerin kurulmakta olduğuna dair bir mesaj penceresi belirecektir.

 

Installing (kuruluyor) penceresi ekranda görüntülenecektir. Şimdi USB kabloyu PC’ye takabilirsiniz.

 

Kurulum sırasında yaptığınız değişikliklerin etkili olabilmesi için bilgisayarınızın yeniden çalıştırılması gerekmektedir. Bu işlemi yapabilmeniz için ekranda Yeniden Çalıştırın (Reboot) penceresi belirir. Evet, bilgisayarı yeniden çalıştırmak istiyorum (yes, reboot the computer now) seçeneğini işaretleyerek Close (Kapat) butonuna tıklayın.

 

Bilgisayarınızı yeniden çalıştırdıktan sonra USB ADSL modem kurulumu tamamlanacaktır. Kurulum işleminin tamamlandığını gösteren Finished (tamamlandı) penceresi ekranda belirecektir.

 

- Windows Üstünden Haberleşme Ayarlarına Erişim

 

USB ADSL Modem kurulumu tamamlandıktan sonra, aşağıdaki işlemleri takip ederek haberleşme ayarları kolayca yapılabilir:

 

1. PC masaüstünden aşağıdaki sırayla seçimlerinizi yapın.

 

Start(Başlat) >> Programs(Programlar) >> DSL Modem >> Configure(Biçimleme)

 

2. Communication Window (Haberleşme Penceresi) ekranda belirecektir.

 

VPI, VCI, Encapsulation ve/veya Modulation tercihlerinizi belirleyerek Next butonu ile işleme devam edin.

 

3. Yaptığınız değişikliklerin etkili olabilmesi için bilgisayarınızı yeniden çalıştırmanız gerekmektedir. Bu işlemi yapabilmeniz için ekranda Reboot (Yeniden Çalıştırın) penceresi belirir. Yes, reboot the computer now (“Evet, bilgisayarı yeniden çalıştırmak istiyorum”) seçeneğini işaretleyerek Close(Kapat) butonuna tıklayın.

 

- Windows Sürücü Güncellemesi

 

USB ADSL Modem kurulumu tamamlandıktan sonra yazılımın yeni sürümünün yüklenmesi kolay bir işlemdir. Mevcut sürücüleri etkisiz hale getirip yeni sürücüleri kurun.

 

Not: Verilen talimatlardan sizin uygulamanız için en uygun işletim sistemi için olanını seçtiğinizden emin olun. 

 

DSL Modem Durumu, DSL modem ve ADSL bağlantının yeniden yapılandırılabilmesi ve performans ölçümü için hızlı ve kolay bir seçenek sunmaktadır. Bağlantı açıkken izleme penceresi her iki saniyede bir bilgileri günceller.

 

- DSL Modem Durumu

 

1. Kontrol Paneli’ne erişmek için 2 yol mevcuttur:

 

·          PC masaüstünden sırasıyla aşağıdaki işlemleri yapın;

Start(Başlat) >>> Programs(Programlar) >>> DSL Modem >>> DSL veya,

 

·          PC masaüstünden sistem tablasındaki DSL Modem ikonuna çift tıklayın.

 

Not: DSL Modem Durumu’na erişmek için cihaz sürücüsü çalışır durumda olmalıdır. Ayrıca, USB kablonun USB ADSL modem bağlantısında olduğundan emin olun.

 

2. Durum sayfası size DSL modem ileti bilgilerini görüntüleyecektir (Örnek: State, Modulation, Rx Data Rate, Tx Data Rate)

 

3. Driver Version ve Control Panel Version          

 butonuna tıkladıktan sonra listelenecektir.