AirTies ADSL KOLAY KURULUM PROGRAMI

Adım 1:
AR-140’ın kutusundan çıkan Kolay Kurulum CD’sini bilgisayarınızın CD sürücüsüne yerleştiriniz. AirTies ADSL Hizmet Programı otomatik olarak yüklenmeye başlayacaktır. Karşınıza gelen ekranda AR-140 ürününün altındaki “KUR” tuşuna bastığınızda modeminizin kutusundan çıkacak ekipman ve modeminizin bağlantılarının nasıl yapılacağını anlatan bir animasyon izleyeceksiniz. Animasyondaki adımları takip ederek modeminizin bağlantılarını tekrar gözden geçirin.

 
Adım 2:
“KURULUMA GEÇ” tuşuna basın


 
Adım 3:
Ilk olarak aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir, “İleri” butonunu tıklayarak kuruluma devam ediniz.


 
Adım 4:
Açılan pencerede;

• Müşteri bilgileri bölümüne Adınızı soyadınızı, başına alan kodu ekleyerek 10 hane olacak şekilde ADSL servisinin bağlı olduğu telefon numaranızı ve e-posta adresinizi giriniz.

• ADSL kullanıcı bilgisi bölümüne; Protokol bölümünde Türk Telekomun alt yapısında kullanmış olduğu PPPoA protokolü seçili olarak gelmektedir (ADSL hattınızın hangi protokolü kullandığını ADSL servis sağlayıcınızdan öğrenebilirsiniz). Türk telekom’dan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifreyi belirtilen yerlere giriniz. Kullanıcı adınızın sonuna @ttnet eklemeniz gerekmektedir ( Ör: airties@ttnet ).

• Modeminizin FIREWALL (güvenlik duvarı) özelliğini SPI Firewall Etkin kutucuğunu işaretleyerek etkinleştirebilirsiniz.

“Kaydet” tuşuna tıklayınız. ADSL ayarlarınız modeminize kaydedilecektir.


 
Adım 5:
Bilgisayar-Modem, Modem-Internet bağlantınız sağlanmıştır.


 
Adım 6:
AirTies ADSL hizmet programında Sayaç menüsüne tıklayarak, 12 aylık download (indirme) ve upload (gönderme) bilgilerinizi takip edebilirsiniz. Modeme 10 adet bilgisayar da bağlamış olsanız tek bir bilgisayara AirTies ADSL Hizmet programını yüklemeniz yeterlidir. Program modem üzerindeki toplam trafiği göstermektedir.
 

 

AirTies AR-140 WEB ARAYÜZÜ İLE UZMAN KURULUM   

Modeme yukarıda bahsedildiği gibi kablolu ya da kablosuz olarak bilgisayarınıza bağladıktan sonra bilgisayarınıda bulunan herhangi bir web tarayıcısı ile cihaza erişip gerekli ayarları yapabilirsiniz. (Internet Explorer veya Netscape Navigator) Bunun için bilgisayarınızın ya da modeminizin internete bağlı olmasına gerek yoktur.

 

Adım 1:

Bilgisayarınızda Internet Explorer ya da Netscape programını çalıştırın

Adım 2:

Adres kısmına cihazınızın IP adresi olan 192.168.2.1 adresini girin.

 

Adım 3:

Karşınıza cihazın web arayüzü gelecektir. Kullanıcı adı ve şifreyi boş geçerek GİRİŞ i tıklayınız. Eğer bağlantı sağlanamıyorsa bilgisayarınızın ayarları daha önceden değiştirilmiş olabilir. Bu dökümanın 6’ıncı bölümü olan Sorunların giderilmesi kısmındaki ilk problemin çözümünde anlatılan TCP/IP ayarlarını tamamladıktan sonra AR-140’ın ayarlarını yapabilirsiniz.

 

Adım 4:

Karşınıza gelen ekranın sol üst köşesindeki KOLAY KURULUM’u tıklayınız. ADSL hattınızı taktığınızı kontrol etmenizi söyleyen ekran gelecektir. Kuruluma devam etmek için SONRAKİ SAYFA’yı tıklayınız.


 

Adım 5:

Bu sayfadaki diğer ayarları değiştirmeniz tavsiye edilmez.

Adım 6:

SONRAKİ SAYFA’yı tıklayarak bir sonraki ekrana geçiniz.

Adım 7:

Cihazınız, ön tanımlı olarak size sunulduğu için, bu sayfada gördüğünüz bilgiler Türk Telekom’un ADSL ağına uygun olarak ayarlanmıştır. Eğer ADSL servisiniz Türk telekom’dan sağlanıyorsa sadece kullanıcı adı ve şifreyi girmeniz yeterlidir. Eğer farkı bir kuruluş ise Protokol, Encapsulation, VPI/VCI, kullanıcı adı ve şifre gibi bilgileri Servis sağlayıcınızdan öğrenip buraya girmeniz gerekmektedir. Kullanıcı adınızın sonuna @ttnet eklemeyi unutmayın.

Adım 8:

Doğrula sayfasında yapılan ayarları görebilirsiniz. SONRAKİ SAYFA’yı tıklayıp yaptığınız değişikliklerin kaydedilmesini sağlayınız.


 

Tebrikler!
Kurulum ayarlarını tamamladınız. AR-140’ın ön panelindeki ADSL ve PPP ışıkları sürekli yeşil yanıncaya kadar bekleyiniz. Bu ışıklar yeşil yanıyorsa internet bağlantınız sağlanmış demektir